عنوان: آسانسور فضایی در رتبه دهم رده بندی عجائب علمی دنیا قرار گرفت
۱۳۸۷/۴/۱۴

کانال تلویزیونی «دیسکاوری» آمریکا فهرستی را از «عجایب نه گانه علم» را منتشر کرده است که در میان آنها شتاب دهنده ذرات، برج‌های خورشیدی و ایستگاه فضایی بین‌المللی به چشم می‌خورند.زمانی اهرام ثلاثه مصر، مجسمه‌های غول پیکر و بناهای عظیم عجایب دنیا را تشکیل می‌دادند و امروز عجایب دنیا شتاب دهنده ذرات، تلسکوپ‌های غول پیکر و برج‌های خورشیدی با توانایی تولید انرژی پاک هستند.

در این طبقه بندی «شتاب دهنده ذرات Lhc» رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این حلقه غول‌پیکر 27 کیلومتری در زیر شهر ژنو حرکت می کند و در آینده‌ای نزدیک افتتاح می شود.

در رتبه دوم رده بندی عجایب نه گانه علم، «راکتور آیتر» قرار گرفته است. سومین رتبه شگفتی‌های دنیای علم «ایستگاه فضایی بین المللی» است که در مدار اطراف زمین واقع شده است.

در انتهای این فهرست «تلسکوپ فضایی وب» است که محصول ناسا بوده و قرار است در سال 2013 جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود و دنیا را تا ارتفاع 5/1 میلیون کیلومتری رصد کند و دیگری رویای نصب و راه اندازی یک «آسانسور فضایی» است که زمین را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌کند. با تحقق این رویا دیگر نیازی به پرتاب شاتل‌ها نخواهد بود.